Göz Estetiği ve Kapak Ameliyatları · Yüz Felci ve Göz

Yüz felci nedeniyle kapanmayan göz kapakları, kendiliğinden düzelebileceği gibi cerrahi tedavilerin de olmasını gerektiren durumlar vardır. Memorial Ataşehir Hastanesi Göz Merkezi uzmanlarımız yüz felci sebebiyle kapanmayan göz kapakları sonucu oluşabilecek sağlık problemleri ve tedavileri hakkında bilgi verdi.

Yüzdeki mimik kasları “fasiyel sinir” tarafından kontrol edilmektedir. Bu sinir, kulak arkasından çıkarak cilt altından tüm yüz kaslarına dağılmaktadır. Yüz felci, yüz kaslarını kontrol eden fasiyel sinirde çeşitli nedenlerle oluşan hasar sonucu yüz kaslarının felç olmasıdır.

Felç nedeniyle gözler kapanmaz

Hastalarda göz kapaklarının felç olması nedeni ile göz kapakları kapatılamaz ve gözler açıkta kalır. Bu durumda özellikle alt göz kapağı yer çekiminin etkisi ile sarkar ve dışa döner. Yanağın da aşağıya doğru sarkması, göz kapağındaki problemi arttıracaktır. Bu tür hastalarda kaşların düşmesi de üst göz kapağının açılmasını engelleyecek kadar şiddetli olabilir. Bu durumda gözyaşı dağılımında bozulma ile gözde kuruluk, enfeksiyon ve tahriş meydana gelecektir.

Yüz felci kalıcı olur mu?

Bazı olgularda yüz felci zaman içerisinde kendiliğinden düzelebilmektedir. Yüz felcinin kalıcı olduğu hastalarda ise, planlı bir yaklaşım ile kapakların açık kalması, alt kapağın dışa dönmesi, yanak ve kaşın sarkması gibi problemlere yönelik kombine cerrahiler uygulanır. Bunun yanında, gözlerdeki kurumanın ve enfeksiyonun önlenmesi amacı ile ilaç tedavisi verilir. Cerrahi tedaviler  fonksiyonel amaçlı olabileceği gibi estetik amaçlı da olabilir

İletişim Formu

İletişim formunu doldurarak bizle bağlantı kurabilir veya merak ettiklerinizi doktorlarımıza sorabilirsiniz.

İletişim
Ad, Soyad
E-posta
Telefon
Mesaj
Onay Kodu