Göz Estetiği ve Kapak Ameliyatları · Entropion nedir?

Memorial Ataşehir Hastanesi Göz Merkezi uzmanlarımız göz kapaklarında oluşan entropion hastalığı hakkında bilgi verdi.

“Entropion” göz kapaklarının içe (göze doğru) dönmesidir. Genellikle alt kapakta görülür. Bu durumda göz yüzeyine (özellikle korneaya) temas eden cilt dokusu ve kirpikler  burada harabiyete ve enfeksiyona yol açarlar. Bu nedenle görme kaybına da neden olabilen entropion cerrahi olarak düzeltilmesi gereken bir hastalıktır. Tedavi edilmediği takdirde kornea hasarı gelişeceğinden dolayı görme kalıcı olarak etkilenebilir.

Entropionun belirtileri nelerdir?

•gözde batma ve ağrı

•sulanma

•enfeksiyon ve çapaklanma

Entropionun sebebi nedir?

Entropion genellikle yaşın ilerlemesi ile göz çevresindeki dokuların zayıflaması nedeni ile oluşur. Ayrıca bazı göz yaralanmaları veya göz enfeksiyonları nedeniyle de ortaya çıkabilir. Özellikle trahom enfeksiyonu dünya üzerinde entropiona ve görme kaybına neden olan en sık enfeksiyondur.

Entropionun tedavisi nedir?

Entropionun kalıcı tedavisi cerrahidir. Ameliyata kadar geçen süre içerisinde korneanın korunması amacı ile suni gözyaşları ve bazen kirpiklerin korneaya değmesini engellemek için kontakt lens tedavisi uygulanabilir. Yine geçici bir yöntem olarak alt göz kapağının yanağa bant ile yapıştırılması da kirpiklerin korneaya değmesini önleyebilecektir.

İletişim Formu

İletişim formunu doldurarak bizle bağlantı kurabilir veya merak ettiklerinizi doktorlarımıza sorabilirsiniz.

İletişim
Ad, Soyad
E-posta
Telefon
Mesaj
Onay Kodu