Glokom Tedavisi · Glokom nasıl tedavi edilir?

Glokom nedeniyle gelişmiş olan göz sinir hasarı ve görme alanı kaybını geri döndürmek mümkün değildir. Göz damlaları veya cerrahi müdahaleyle göz tansiyonunun düşürülmesi yalnızca yeni hasar gelişimini engellemeye yöneliktir. Bu nedenle glokom hastasının kontrol muayenelerine düzenli gelmesi çok önemlidir.

Göz damlaları

Göz damlaları, göz tansiyonunu kontrol altında tutmak amacıyla her gün kullanılır. Bu ilaçlar göz içi sıvı üretimini azaltarak veya sıvının drenajını arttırarak etki gösterirler. Bu ilaçların düzenli olarak ve saatinde kullanılmaları çok önemlidir. Bu nedenle doktorunuzun önerileri doğrultusunda ilaçlarınızı düzenli kullanınız. Glokom ilaçları görmenizi korurken bazı yan etkileri olabilir. En sık görülen yan etkiler: gözde yanma ve batma, gözlerde ve göz kapaklarında kızarıklık, nabız – kalp ve solunum fonksiyonunda değişiklikler, ağız kuruluğu, kirpiklerde uzama, bulanık görme ve göz renginde değişikliklerdir. Glokom göz damlaları, diyabet – kalp hastalığı gibi nedenlerle kullanılan ilaçlarla etkileşebilir. Bu nedenle kullandığınız tüm ilaçların bir listesini göz doktorunuza veriniz.

Ameliyat

Glokom ameliyatlarında mikrocerrahi tekniklerle yeni drenaj kanalları oluşturulur. Cerrahi genellikle damla tedavisiyle göz tansiyonunun istenilen hedef basınca düşürülemediği veya damla tedavidine rağmen optik sinir hasarının ve görme alanı kaybının artmaya devam ettiği hastalara uygulanır. Ameliyat görmeyi arttırmaz yalnızca ilerlemeyi durdurmak amacıyla uygulanır.

İletişim Formu

İletişim formunu doldurarak bizle bağlantı kurabilir veya merak ettiklerinizi doktorlarımıza sorabilirsiniz.

İletişim
Ad, Soyad
E-posta
Telefon
Mesaj
Onay Kodu