Glokom Tedavisi · Glokomun tipleri nelerdir?

Primer açık açılı glokom

En sık görülen glokom tipidir. İleri yaşta ortaya cıkar (50 -60 yaş). Drenaj açısının yıllar içerisinde fonksiyonunun azalması ve göz içi sıvının düzgün emilememesi nedeniyle göz içi basıncı (göz tansiyonu) yükselir ve göz sinirinde hasara neden olur. Göz tansiyonu normal bireylerde 12 – 18 mmHg arasındadır. Glokom hastalarında genellikle bu değer 20 mmHg’nın üzerindedir. Ancak göz sinir yapısı hassas olan bazı kişilerde, normal göz tansiyonu değerlerinde de göz sinir hasarı görülebilir. Göz tansiyonu yüksek olup glokom hasarı gelişmemiş kişiler ise oküler hipertansif olarak değerlendirilir. Glokoma bağlı göz sinir hasarı tespit edilen hastalar mutlaka tedavi edilmelidir.

Glokom hastalığı ne yazık ki belirti vermemektedir. Erken evrelerde merkezi görme etkilenmediği için hastalar görme kaybını farkedemezler. Bu nedenle 40 yaşında bir göz taramasından geçmek ve ellili yaşlardan sonra, yılda bir kez göz muayenesi olmak önemlidir. Göz siniri harabiyeti seviyesine bağlı olarak başlangıçta noktasal görme alanı kayıpları gelişir. Hastalığın ilerlemesiyle noktasal alanlar birleşerek geniş görme alanı kayıpları oluşturur. Tam göz sinir hasarında ise körlük gelişir.

 

Dar açılı (açı kapanması) glokom

Glokomun nadir olan tipidir. Genellikle yapısı daha küçük olan hipermetrop gözlerde, iris dokusunun (gözün renkli kısmı) drenaj açısına çok yakın pozisyonda yerleşmesi ve bu açıyı kapatmasıyla ortaya çıkar. Drenaj açısının kapanmasıyla göz içi sıvının dışa akımı bloke olduğundan, göz tansiyonu ani bir şekilde 40 -50 mmHg değerlere kadar yükselir. Bu durum oldukça ağrılıdır. Birlikte bulantı – kusma olabilir ve görme bulanıklaşır. Acil olarak tedavi edilmesi gereken bu durum kalıcı körlüğe neden olabilir.

Dar açılı glokom hastalarının bir kısmında açı kapanması yıllar içerisinde ve yavaş yavaş gelişebilir. Bu grupta ani göz – baş ağrısı olmayabilir. Loş ışıkta – yakın okumak açı kapanmasını tetikleyebilir.

İletişim Formu

İletişim formunu doldurarak bizle bağlantı kurabilir veya merak ettiklerinizi doktorlarımıza sorabilirsiniz.

İletişim
Ad, Soyad
E-posta
Telefon
Mesaj
Onay Kodu